Telefon : +90-545-687-28-19 Eposta : solar-invento@inventoturkiye.com

Solar Invento Blog

Bu, tekli bir blog yazısıdır. Görüşlerinizi yazabilirsiniz, kayıt yaparak!
12
Ara

Paris İklim Zirvesi taslak anlaşması üzerine

 Paris’te gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi’nde yayımlanan yeni anlaşma metni hakkında Greenpeace Uluslararası Genel Direktörü Kumi Naidoo aşağıdaki açıklamayı yaptı:

Kaynak: Paris İklim Zirvesi taslak anlaşması üzerine

Paris’te gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi’nde yayımlanan yeni anlaşma metni hakkında Greenpeace Uluslararası Genel Direktörü Kumi Naidoo aşağıdaki açıklamayı yaptı:

“İklim için eylem çarkı çok hızlı dönmüyor, ama Paris’te döndü. Bu anlaşma ile fosil yakıt endüstrisi, tarihin yanlış tarafına yerleştiriliyor.

“Anlaşma metninde, gezegenimizi yağmalayan insanlar tarafından kirletilen ve etkisi azaltılan çok şey olsa da, sıcaklık artışının 1,5 derecede tutulması hedefi bulunuyor. Bu rakam ve yüzyılın ikinci yarısında ‘sıfır sera gazı salımı’ konusundaki yeni hedef, kömür şirketlerinin toplantı odalarında ve petrol ihracatı yapan devletlerin saraylarında korku ve dehşete neden olacak.

“Şimdi bu yüzyılın en büyük görevlerinden biriyle karşı karşıyayız. Bu yeni hedefe nasıl ulaşacağız? Paris’te çerçevesi çizilen tedbirlerin bizi bu hedefe ulaştırmayacağı açık. Önümüzde tırmanmamız gereken 1,5 derece duvarı var ancak merdivenimiz yeterince uzun değil. Masadaki sera gazı salım hedefleri yeterince büyük değil ve anlaşma bu durumu değiştirmeye yetmiyor. Eğer yüzyılın ikinci yarısında net sıfır sera gazı salımı hedefine ulaşmak istiyorsak, 2050 yılına kadar fosil yakıtları kullanmayı bırakmalıyız. Ki yapılabilecek en kolay kesinti bu.

“Bu anlaşma, iklim değişikliğinden en çok etkilenen uluslar ve insanlara yeterince eğilmiyor. Geçmişten beri var olan adaletsizlik, bu anlaşmayla da devam ediyor. İklim değişikliği sorununa neden olan ülkeler, bu sorun yüzünden yaşamlarını ve yaşam alanlarını kaybeden insanlara yardım etmek için çok az vaatte bulunuyor.

“Bu anlaşma tek başına bizi bulunduğumuz çukurdan çıkarmayacak ancak çukurun kenarlarını daha az dik hale getirecek. Fosil yakıtlardan kurtulmak için artık daha çok insanın harekete geçmesi gerekiyor. Bu yıl iklim hareketi Keystone boru hattını yendi, Shell’i Kuzey Kutbu’ndan uzaklaştırdı ve kömürü tarihi bir düşüşe geçirdi. Enerjisini yenilenebilirden alan bir gelecek için ayaktayız ve bu, kazananın biz olacağımız bir gelecek. Önümüzdeki yıllarda siyasette yeni liderler başa geçecek ve pek çoğu bizim ve hedeflerimizi karşısında duracak. Büyük güç gösterilerinde bulunacaklar ama biz de geri durmayacağız. Bizim için Paris, devam eden yolculuğumuzda bir duraktı. Sonuç olarak kaderimiz, önümüzdeki yıllarda göstereceğimiz ortak cesaretle belirlenecek. Başarılı olacağımıza inancım tam.

 

Leave a Reply

You are donating to : Solar Invento Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
Loading...