Telefon : +90-545-687-28-19 Eposta : solar-invento@inventoturkiye.com

Sık Sorulan Sorular – FAQ

SOLAR INVENTO – Güvenebileceğiniz kalite!

Fotovoltaik sistem uygulamalarında kalite, belirleyici faktördür; çünkü uygulamanın siz (ve müşteriniz) için en az 20 yıl güvenli şekilde çalışması gerekir.

SOLAR INVENTO’yu seçtiğinizde en yüksek teknik düzeyde, bakım gerektirmeyen bir sisteme sahip olursunuz. Kalite bizim için en önemli unsur ve bunu sağlamak için tüm gücümüzü kullanıyoruz.

Kurulum bileşenlerimizi bilinen marka ortaklarımızdan tedarik ediyor veya en katı kalite standartlarına uygun şekilde kendimiz geliştiriyoruz. Test ve kalite kontrol işlemlerini kendimiz gerçekleştiriyoruz ve mühendislerimiz üretim tesislerindeki tüm bileşenleri düzenli aralıklarla denetliyor.

Tüm SOLAR INVENTO sistemleri gereken tüm önemli kalite sertifikalarına sahiptir. Sistemlerimiz aynı zamanda TÜV, VDE, SGS ve Fraunhofer Enstitüsü gibi yetkili ve bağımsız kurumlar tarafından da test edilir.

SOLAR INVENTO, bağımsız kontrol kuruluşu SGS-TÜV işbirliğiyle solar modül üreticilerini geniş kapsamlı kriterler kataloğu bazında sertifikalandırır. “Sertifikalı tedarikçi” sertifikasını alan üreticiler, üretim donanımları ve üretim denetimleri konusunda yüksek standartlara uymalıdır. Çalışanlara karşı tutum, çalışma koşulları ve çevre koruma faktörleri de bu kontrolün önemli bir parçasıdır.
İlave güvenlik testleri

SOLAR INVENTO kendisine ait 5 bin metrekarelik kontrol tesisinde tüm sistemlerin kontrollerini gerçekleştirir. Modüllerin performans verileri sürekli olarak entegre edilir. Aynı zamanda sistemlerin ürün kullanım ömrü de tesis içinde yer alan iklim odası, flaşör ve entegre elektrolüminesans tekniğiyle teste tabi tutulur.

Tüm ürünler, teslim alındıktan hemen sonra sertifika sürecine (DIN ISO 2858-1) uygun şekilde kontrol edilir. SOLAR INVENTO’nun kalite ekibi aynı zamanda düzenli aralıklarla kapsamlı seri kontrolleri gerçekleştirir.

SOLAR INVENTO – Güçlü Ortağınız!

Sizin bilginiz ve bizim deneyimimizle, hep birlikte dünyayı değiştirebiliriz. Çözüm/ Satış ortağı olarak, 22 yılın üzerindeki deneyimimizden, sahada test edilmiş teknik bilgimizden ve fotovoltaik sektöründeki ünümüzden faydalanabilirsiniz. Dünya çapındaki ortaklarımızla birlikte 5 GW ve üzerinde 180.000’den fazla proje uygulamasını başarıyla gerçekleştirdik.

SOLAR INVENTO ile ortaklık, karşılıklı fayda sağlayan bir ilişkidir. Programımız, bir dizi seçeneğin yanı sıra net bir şekilde tanımlanmış gereklilikler ve faydalar sunar. Bu da işletmenize en uygun ortaklık anlaşmasını yapabilmenizi sağlar.

Bizimle ortaklık kurarak işletmeniz için en doğru yatırımları yapacağınızı ve mümkün olan en kısa zamanda doğru kaynaklara ulaşacağınızı temin ederiz. Saygın bir ortak olarak, geniş ve giderek büyüyen müşteri tabanımıza erişerek işletmenizi büyütebilirsiniz.

SOLAR INVENTO olarak, ortaklarımıza uygun olanaklar oluşturmak için gereken eğitim, pazarlama ve teknik desteği sağlıyor ve sonrasında da ilave satış, pazarlama ve teknik destek vererek fırsatları değerlendirmenize ve müşterilerinizi her zaman memnun etmenize yardımcı oluyoruz.

SOLAR INVENTO olarak, faaliyetlerimizi tamamlayan ve müşterilerimize maksimum değer sağlayan güçlü satış ortaklarımızdan oluşan ağımızı güçlendirmek için sürekli çalışıyoruz.

Yeni ortaklıklar oluşturmak için fırsatlara açığız!

TEMAS: solar-invento@inventoturkiye.com

SOLAR INVENTO çözüm ortağı olun!

Hizmetlerini genişletmek ve büyümekte olan güneş enerjisi pazarına girmek isteyen bir kurulum, dağıtım veya ticaret şirketi misiniz?

SOLAR INVENTO ile çözüm ortaklığı kurduğunuzda aşağıda açıklanan kapsamlı desteği edinebilirsiniz:

En kaliteli ve seçkin ürünlere önem veriyoruz. Bu yüzden sadece seçkin marka ortaklarıyla birlikte çalışıyoruz. Fotovoltaik uygulamalarımız için ortaklarımızdan çeşitli bileşenler tedarik ediyor ve aynı zamanda kendi yüksek kalite ürünlerimizi geliştiriyoruz.

Satış ortağı olarak, her türlü müşteri gereksinimini karşılayan geniş ürün yelpazemizden dilediğinizi seçebilirsiniz.

Deneyimli bir uygulayıcı olarak sizin bilginiz temeli oluşturur ve biz de bu temeli gereken tüm eğitimlerle güçlendiririz. Uygulamalı eğitim programlarımız ve atölye çalışmalarımız, her türlü fotovoltaik sistem ve bileşenleri konusunda yetkinlik kazanmanızı sağlar.

Ayrıca satış teknikleri ve müşterileriniz için en mükemmel çözümü nasıl geliştirebileceğinizi de öğrenirsiniz. Buna ek olarak, yönetici planlama yazılımımız PV programını bir uzman gibi kullanmayı da öğretiyoruz.

Müşterilerinizi sadece profesyonel bilgi ve becerinizle değil ikna edici bir satış sunumuyla da heyecanlandırabilirsiniz. Kendi ihtiyaçlarınıza göre uyarlayabileceğiniz broşürler ve tanıtım malzemeleri sağlıyoruz. Basındaki görünürlüğümüz de farkındalığı arttırır ve firma imajınıza olumlu katkı sağlar.

Ayrıca SOLAR INVENTO’nun hizmetleri hakkında bilgi verdiğimiz ve değerli müşterilerimizle irtibat kurduğumuz web sitemizden de faydalanabilirsiniz. Premium Partner Portal’ına özel erişim hakkı kazanırsınız. Bu portalda gündelik işleriniz için gereken güncel bilgiler ve faydalı ipuçları sunuyoruz. Kısaca, SOLAR INVENTO her zaman yanınızda.

SOLAR INVENTO programına kabul edilmenizle birlikte uzun ve verimli bir ortaklığa adım atmış olursunuz. Sizlerle kuracağımız özel bağı korumak bizim için çok önemli

Hem ofis çalışanlarımız hem de saha ekibimiz sizlerle çalışmaya ve her zaman destek vermeye hazır.

TEMAS: solar-invento@inventoturkiye.com

SOLAR INVENTO Kalite Sözü

Kalite fotovoltaik tesislerin kurulumu sırasında belirleyici bir unsurdur.

SOLAR INVENTO ile neredeyse bakım uygulamalarından arınmış ve en yüksek seviyede teknolojiye sahip bir sistem için kararınızı vermiş olacaksınız.

Neticede tesisiniz sizin için 20 seneden fazla çalışmalı – güvenilir ve hatasız

Kurulumda kullanılacak ürünler piyasada isim yapmış marka ortaklarımızdan temin edip, kendimiz geliştirmekteyiz.

Şart koşulan testler ve kalite kontrolünün dışında, mühendislerimiz parçaların imalatını üreticinin işletmesinde düzenli olarak kontrol etmektedirler.

SOLAR INVENTO tarafından kullanılan ürünler en önemli kalite normlarının esas alınması suretiyle sertifikalanmakta ve dünya çapında kabul görmüş, bağımsız TÜV, VDE, SGS ve Fraunhofer-Institut gibi enstitülerde denetlenmektedir.

Solar modülleri üreten SOLAR INVENTO üreticilerini, SOLAR INVENTO bağımsız kontrol enstitüsü SGS-TÜV GmbH ile birlikte geniş kapsamlı bir kriter kataloğunu esas alarak sertifikalandırmaktadır.

“Sertifikalı Tedarikçi“ mührüne sahip tedarikçiler yüksek standartlara sahiptirler ve bu kalite yönetimini kanıtlamak zorundadırlar. Ayrıca çalışanlarla ilişkiler, çalışma şartları ve çevre koruması da buna dâhildir.

SOLAR INVENTO’nun sahip olduğu 5000 metrekare büyüklüğünde test tesisi bulunmaktadır. Buradaki sistemler çalışma altında sürekli test edilmekte olup modül ölçüm verileri entegre edilmektedir. Ürünlerin ömürleri iklim kontrol odalarında ve kendi Flasher’ imizda entegre edilmiş elektro lüminesan ölçümleriyle kontrol edilmektedir.

Tüm ürünler, mal kabulü esnasında DIN ISO 2859-1’e dayanan proseslerle kontrol edilmektedir. Bunun ötesinde SOLAR INVENTO kalite kontrol ekibi geniş kapsamlı kontroller yapmaktadır.

SOLAR INVENTO – Güçlü GES yatırımlarınız için güvenilir çözümler!

Kusursuz proje yönetimi

Anahtar teslim GES çözümlerinde EPC (Mühendislik, Tedarik ve Kurulum) deneyimimiz sayesinde projenizin tüm sorumluluğu SOLAR INVENTO uzman ekiplerinin güvencesindedir. Yüksek toplam ürün kalitesi, planlama ve zamanlama taahhütleri ile optimum sistem veriminiz güvencemiz altındadır.

Performans garantileri

İlgili tüm kritik sertifikasyonlara sahip olan ürünlerimiz ve tedarikçilerimiz hem SOLAR INVENTO mühendisleri tarafından hem de dünyaca tanınmış TÜV, VDE ve SGS gibi bağımsız enstitüler tarafından düzenli olarak denetlenmektedirler. Kapsamlı ve hassas kalite kontrol güvencelerimiz ile üstün EPC yetkinliğimiz sayesinde GES yatırımlarınızı son derece güvenli kılacak uzun-dönem ürün ve sistem performans garantileri sunmaktayız.

Tecrübe, özgüven ve Alman mühendisliği

25 yılı aşan sektör deneyimimiz ile dünya çapında öncü sistem uygulayıcılarından birisi olarak anahtar teslim sistem uygulamalarında tüm iklim koşulları ve zemin şartlarına uygun çözümlerle hizmetinizdeyiz. Bugüne kadar dünya çapında kurulu gücü 5 GW’ı aşan sistem kurulumlarımız bunun en anlamlı ve isabetli göstergesidir.

Güçlü finansal konum ve operasyonel esneklik

Dinamik profesyonel şirketi yapısı sayesinde hızlı karar mekanizması ve operasyonel esnekliğe sahip SOLAR INVENTO 2012’de ki 2.650 milyon Dolar’lık satış geliri ile sektördeki konumunu güçlendirmiştir.

25 yıllık istikrarlı ve stratejik büyüme ile dünya çapında 300 çalışan ve 8 temsilciliğimiz bulunmaktadır. SOLAR INVENTO Türkiye 100% bir INVENTO kuruluşudur. Güçlü finansal yapımız ve uzman işgücü kaynaklarımızla sanayi ölçekli büyük proje kurulumlarında nitelikli, güvenilir ve ETKB standartlarına uygunluk garantisi ile EPC çözümleri sunmaktayız.

Sürdürülebilir “İşletme ve Bakım”

Hızlı ve etkin operasyonel müdahale yeteneğimiz ve 25 yıla varan tesis ve toplam ürün garantilerimiz sayesinde yatırımlarınızın uzun dönemli işletme ve bakımı konularında önemli zaman ve kaynak tasarrufları sağlamaktayız. SOLAR INVENTO İşletme ve Bakım (Operation and Maintenance) Anlaşması ile, işletim ömrü süresince sisteminizin sorunsuz operasyonunu da güvencemiz altına almaktayız.

SOLAR INVENTO - İş Alanımız

Projeniz için doğru ortak

Her proje birbirinden farklıdır, ancak hepsi uzmanlıkla yönetilir. Dünya çapında gerçekleştirdiğimiz 180.000 adet fotovoltaik sistem uygulamasının ardından solar projelerinizin mükemmelliğini garanti edecek deneyime sahibiz. Konutlardan solar parklara kadar çok sayıda proje uygulamasını başarıyla gerçekleştirdik.

Satış (İşletmeden İşletmeye)

Özel müşterilerimize ve ortaklarımıza birinci sınıf danışmanlık, isteğe özel çözümler ve kaliteli malzemeler sunuyoruz. Eksiksiz fotovoltaik sistem ve hizmet sağlayıcısı olarak her türlü solar ihtiyacınız için geniş bir ürün yelpazesine sahibiz.

Mühendislik hizmetli büyük ölçekli projeler

SOLAR INVENTO ortağıysanız ve büyük ölçekli bir proje için desteğe ihtiyacınız varsa yardıma hazırız.
Sunduğumuz hizmetler arasında fotovoltaik sistemlerin kurulumuyla ilgili danışmanlık ve planlama hizmetleri, SOLAR INVENTO’nun deneyimli mühendisleri tarafından sunulan yerinde destek, kusursuz geliştirme, malzeme tedariği, satış sonrası servis ve görüntüleme/ kontrol hizmetleri yer alıyor.

Anahtar teslim güneş enerji santralleri

SOLAR INVENTO’nun projenizi hayata geçirmesine izin vererek hem merkezi hem de kişiye özel proje yönetimimizden faydalanın. Geniş kapsamlı danışmanlık hizmetlerinden anahtar teslim güneş enerji santrallerinin kurulumuna kadar gerekli tüm hizmetleri sağlayabiliriz. Projenin her aşamasında etkin çözümler ve yetkin destek ile kusursuz uygulama ve profesyonel satış sonrası servis garantisi veriyoruz.

Anahtar teslim projeler ülkelere özel uygulama ve proje geliştirme süreçlerine dair özel bilgi gerektirdiği için bu hizmeti ancak belirli ülkelerde sunabiliyoruz.

Solar Invento Solar Enerji Sisteminin avantajı nelerdir?

Sadece SOLAR INVENTO, Evinizin dışında temiz güneş enerji üreterek ve evinizin içindeki yenilikçi akıllı teknoloji ile uyum içinde çalışmasını sağlar. Güneş Enerjisi ile para tasarrufu yanı sıra, akıllı ev teknolojisi, otomatik aydınlatma ayarları, sıcaklık kontrolleri ve uyarıları ile daha rahat bir yaşam keyfini çıkarmanızı sağlar. Evinizde ekran panelinden veya mobil cihazınız için dahil ücretsiz uygulamalar aracılığıyla bu özellikleri yönetebilirsiniz.

Benim ev bir güneş sistemi için iyi bir konumda mı?

İyi tasarlanmış bir güneş sistemi, sınırlı ya da hiç gölgeleme sorunları olmaksızın güneşe açık erişime ihtiyac vardır. Sık sık optimum çatı hatlarını belirleyerek iyi bir pozisyon belirlemek ve ağaçlar, bacalar ve komşu evlerin gibi herhangi bir gölgeleme tehlikelerini değerlendirebiliriz. Tipik olarak, Güneş Eneri sistemleri için en iyi oryantasyon güney bakan, ancak batı ya da doğu bakan da kabul edilebilir.

Ayrıca çatı yaşını değerlendirmek gerekir. Sizin çatı, eski ve değiştirme ihtiyacı varsa, önce güneş panelleri yüklemeden bu yenilemenin yapılması gereklidir. Sonuçta, güneş sistemi 25 yıl ve büyük olasılıkla daha fazla sürecek çatıda kalacaktır! Sizin SOLAR INVENTO Danışmanı tüm bu sorunlarda size yardımcı olacaktır.

Neler akıllı ev kitine dahil oluyor?

Bizim entegre akıllı ev teknolojisi, akıllı termostat, LED akıllı ampuller, kapı / pencere sensörleri, hub, duvara monte kumanda merkezi ve mobil uygulamalar içermektedir.

Ne boyutta güneş enerjisi sistemi gerekiyor?

Tipik çatı alanı 100 metrekare olan bir yapı 1 kilowatt elektrik üretecektir. Ortalama 250 metrekarelik ev yılda 5,000 kilovat-saat (kWh) elektrik kullanacaktır. Çatı alanı 300 metrekare olan bir yapı 3 kWh (AC) enerjiye gereksinim duyar ve bu tür bir ev için gerekli olan elektriğin çoğunu üretecektir. Hatta fazlasını elektrik sistemine dahi satabilirsiniz!

Net ölçümleme nedir ve neden önemlidir?

Solar Sistemden ürettiginiz elektriğin fazlası gün içinde çift taraflı sayaç ile sisteme geri verilir ve sayacınız geri dönüş hareketi yapar, elektrik şirketiniz bunu kredilendirir. Buna “net ölçüm” denir. Kredi perakende fiyatlara uygulanır ve kredi çubuk yığını gün ortasında yapılabilir. Oranları düşük olan gece solar sisteminiz enerji üretemeyeceği için güç çekimi yapacaktır, ve bu size ekonomik anlamda bir geri dönüşüm sağlar.

Güneş Enerjisi (Solar Enerji) kendini kanıtlamış bir teknolojimidir?

Teknoloji 50 yılı aşkın bir süre civarında olmuştur ve ilk güneş hücrelerinden bazıları günümüzde dahi faaliyet göstermektedir. Paneller 25 yıl sonra dahi ilk gücünün en az % 80’ini üretmek için tasarlanmıştır. Verimlilik ve maliyet önemli ölçüde son 5 yılda geliştirilmiştir.

Güç bittiğinde benim güneş sistemi çalışacak mı?

Maalesef şebeke gücü düştüğünde, güneş sistemi çalışmayacaktır. Bu şebekeyi onaran çalışanların yaşamsal güvenliğini sağlamak için geliştirilmiş olan bir güvenlik sistemidir.

1) Kimler lisanssız elektrik üretim tesisi kurabilir?

Elektrik abonesi olan herkes, her gerçek veya tüzel kişi lisanssız elektrik üretim tesisi kurabilir. Bu kişilerin kendi uhdelerinde en az bir tüketim tesisi, yani aboneliği bulunması gerekir. Aboneliği olmayan kişiler, lisanssız elektrik üretim tesisi kuramaz. Apartman yönetimi gibi gerçek ya da tüzel kişi olmayan aboneler lisanssız elektrik üretim tesisi kuramaz.

2) Üretim tesisi ile ilişkilendirilecek tüketim tesisinin başvuru sırasında elektrik tüketiyor olması gerekiyor mu?

Hayır. Ancak üretim tesisi ile ilişkilendirilecek tüketim tesisinin başvuru sırasında tamamlanmamış ya da inşasına başlanmamış olması halinde, ilgili tüketim tesisinin üretim tesisinin geçici kabulü yapılarak işletmeye alındığı tarihe kadar tamamlanması zorunludur.

3) Yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı olarak lisanssız elektrik üretim tesisi kurulabilir mi?

Evet, kurulabilir.

4) Yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı olarak kurulacak lisanssız elektrik üretim tesisleri için kurulu güç sınırı var mıdır?

Yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı olarak kurulacak elektrik üretim tesisleri azami 1 MWe gücünde kurulabilir ve sisteme en fazla 1 MWe olarak bağlanabilir. Lisansız elektrik üretimi kapsamında kurulacak mikrokojenerasyon tesisleri için söz konusu limit 100 kWe”dir. Bunun yanında 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanununun 14 üncü maddesi çerçevesinde lisans almaksızın ve şirket kurmaksızın veya sadece lisans almaksızın kurulabilecek diğer üretim tesisleri için iletim ve dağıtım sistemine bağlantı yapılmasına ilişkin düzenlemelerin getirdiği sınırlamalar dışında kurulu güç üst sınırı bulunmamaktadır.

5) Yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı olarak lisanssız elektrik üretim tesisi kurulması halinde üretilen ihtiyaç fazlası elektrik kime satılabilir? Satışa ilişkin sınır var mıdır?

Yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı olarak kurulacak elektrik üretim tesislerinden üretilen elektriğin ihtiyaç fazlası kısmı, üretim tesisinin kurulduğu bölgede görevli tedarik şirketi aracılığıyla Yenilenebilir Enerji Kaynakları (YEK) Destekleme Mekanizması kapsamında değerlendirilmektedir. Herhangi bir satış kısıtı yoktur. Ancak abonelik çerçevesinde üretim tesisi ile ilişkilendirilen tüketim tesisinde sürekli bir tüketimin olması gerekir. YEK destekleme mekanizması piyasa işletmecisi (mevcut durumda TEİAŞ) tarafından işletilen piyasa bazlı bir satın alma mekanizması olup elektriği kamu satın almamakta, ancak kamu sistemin işleyişini garanti altına almaktadır.

6) Yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı olarak lisanssız elektrik üretim tesisi kurulması halinde üretilen ihtiyaç fazlası elektrik kime hangi fiyattan ve kaç yıl süreyle satılabilir?

Yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı olarak kurulan elektrik enerjisi üretim tesislerinden üretilen elektriğin ihtiyaç fazlası kısmı YEK Kanununa ekli I sayılı Cetvelde yer alan fiyattan 10 yıl süreyle satın alınır. İhtiyaç fazlası elektrik enerjisinin 10 yıl sonra ne olacağı hususunda, ilgili kanun hükümlerinde yapılacak düzenlemeyi müteakip açıklığa kavuşacaktır.

7) Yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı lisanssız elektrik üretim tesisleri YEK Kanununa ekli II sayılı Cetvelden yararlanabilir mi? Yararlanabilirse hangi tarihten itibaren kaç yıl süreyle yararlanabilir?

Yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı lisanssız elektrik üretim tesisleri YEK Kanununa ekli II sayılı Cetvelde öngörülen yerli aksam destek bedeli ödemesinden 5 yıl süreyle yararlanabilir. Bu yararlanma üretim tesisinin işletmeye girdiği tarihten itibaren başlayacaktır.

8) Lisans almaksızın ve şirket kurmaksızın kojenerasyon tesisi kurulabilir mi? Bu durumda kurulu güç sınırı var mıdır?

Evet, kurulabilir. Lisanssız kurulacak kojenerasyon tesisleri için %80”nin üzerinde toplam verimlilik şartının sağlanması koşuluyla üretim tesislerinin iletim ve dağıtım sistemine bağlanılmasına ilişkin düzenlemelerin getirdiği sınırlamalar dışında kurulu güç kısıtı yoktur.

9) Lisans almaksızın kojenerasyon tesisi kurulması halinde üretilen elektrik kime satılabilir?

Lisanssız kurulacak kojenerasyon tesislerinden üretilerek ihtiyaç fazlası olarak sisteme verilen elektrik enerjisi satılamaz. Bu tesisler, sadece üretim tesisini kuran kişinin elektrik ihtiyacını karşılamak için kurulabilir. Bu tesislerde üretilen elektrik enerjisinin ihtiyaç fazlası kısmı sisteme verilemez, gün öncesi ve dengeleme güç piyasalarında satılamaz ve bir başka kişiye ikili anlaşmayla satılamaz. Buna rağmen, bu tesislerde üretilen elektrik enerjisinin ihtiyaç fazlası kısmının sisteme verilmesi halinde, ilgili kişiye sisteme verilen ihtiyaç fazlası enerji için herhangi bir bedel ödenmez, ihtiyaç fazlası enerji YEK Destekleme Mekanizmasına katkı olarak değerlendirilir.

10) Lisans almaksızın mikrokojenerasyon tesisi kurulabilir mi? Bu durumda kurulu güç sınırı var mıdır?

Evet, kurulabilir. Mikro kojenerasyon tesisinin kurulu gücü 100 kWe ile sınırlıdır.

11) Lisans almaksızın mikrokojenerasyon tesisi kuran kişiler ürettikleri elektriği kime satabilir?

Lisanssız mikrokojenerasyon tesisi kuran gerçek ve tüzel kişilerin ihtiyaçlarından fazla olarak ürettikleri elektrik enerjisi 5346 sayılı YEK Kanunu eki I sayılı Cetvelde yer alan en düşük fiyattan bölgede faaliyet gösteren görevli tedarik şirketi tarafından satın alınır. Söz konusu elektrik enerjisi bunun dışında piyasada ikili anlaşmalar, gün öncesi veya dengeleme güç piyasalarında satılamaz.

12) Lisanssız elektrik üretimi kapsamında kojenerasyon ve mikrokojenerasyon tesisleri YEK Kanununa ekli II sayılı Cetvelde yer alan fiyatlardan yararlanabilir mi?

Hayır, yararlanamaz.

13) Lisanssız elektrik üretim tesisi kurmak için nereye başvuru yapmak gerekir?

Lisanssız elektrik üretim tesisi hidrolik kaynaklara dayalı olarak kurulmak istenmesi halinde üretim tesisinin kurulacağı yerin İl Özel İdaresine veya il özel idaresinin bulunmadığı yerlerde Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığına, diğer kaynakların kullanılmak istenmesi halinde ise ilgisine göre üretim tesisinin kurulacağı bölgedeki dağıtım şirketine ya da OSB’ye yapılır.

14) Lisanssız elektrik üretim tesisi kurmak için yapılan başvurularda hangi belgeler sunulur?

Bu konu Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmeliğin Uygulanmasına Dair Tebliğ’in 7 nci maddesinde açıklanmıştır. Hidrolik kaynaklara dayalı başvuru yapacak kişiler birinci fıkrada belirlenen belgeleri, diğer kaynaklara dayalı başvuru yapacak kişiler Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmeliğin Uygulanmasına Dair Tebliğ’in 7 nci maddesinin ikinci fıkrasında belirlenen belgeleri temin ederek başvuru yapacaktır. Ayrıca, her bir başvuruda başvuru ücretinin de yatırılması gerekmektedir.

15) Hidrolik kaynaklara dayalı üretim tesisi kurmak amacıyla arazi edinimi için kamu veya hazine veya orman arazisini tahsise yetkili kuruluşlara başvuru yaptım. Ancak tahsis yapılmıyor. Ne yapmalıyım?

Kamu, hazine arazisi veya orman sayılan alanlar üzerinde hidrolik kaynaklara dayalı lisanssız elektrik üretim tesisi kurmak için arazinin ilgili mevzuatına göre kullanım hakkının edinilmesi gerekir. Bu belge edinilemiyorsa; ancak söz konusu arazi bir başkasına da tahsis edilmemişse, tesis sahasını/mahallini tahsise yetkili Orman Genel Müdürlüğü, , Milli Emlak Genel Müdürlüğü veya İl Özel İdaresi (İl Özel İdaresi bulunmayan yerlerde Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı) gibi ilgili kurumdan alınacak, arazinin bir başkasına tahsis edilmediğini ve tahsis için ilgilisince başvuru yapıldığını bildirir resmi yazı başvuru aşamasında yeterli kabul edilecektir.

16) Onbeşinci sorudaki imkan rüzgar ve güneş enerjisine dayalı üretim tesisleri için de tanınıyor mu?

Hayır, tanınmıyor. Ancak, ilgili kamu tüzel kişiliklerinden izin alınmak şartıyla rüzgar ve güneş enerjisine dayalı lisanssız üretim tesisleri de kurulabilir.

17) Lisanssız üretim tesisi kurmak için ilgili mevzuatına göre üretim tesisi yeri tahsislerinde yetkili kamu kurum ve kuruluşlarının EPDK''nın iznini veya olurunu alması gerekir mi?

Lisanssız elektrik üretimi tesisleri için tesisin kurulacağı yerin, sahibi olan kamu kurum ve kuruluşlarının ilgili mevzuatına göre edinilmesi gerekir. Bu çerçevede ilgisine göre orman mevzuatı, mera mevzuatı, milli emlak mevzuatı çerçevesinde izin alınması gerekmektedir. Lisanssız üretim tesisleri kurulması için Kurumca (EPDK) kamulaştırma yapılmamaktadır. Kurum (EPDK) tesis yeri edinimlerine de müdahil olmamaktadır. Bu edinimde yetki ve sorumluluk ilgili mevzuatı uygulamakla görevli ve yetkili kamu kurum ve kuruluşlarındadır.

18) Belediye lisanssız tesis inşaatına izin vermiyor. Ne yapmalıyım?

Belediye sınırları içinde kalan bir alanda lisanssız elektrik enerjisi tesisi kurmak için başvurduğu belediyelerin, gerekli mevzuatı uygulayarak başvuru sahibinin başvurusunu yine söz konusu mevzuatta tanımlanan sürede olumlu ya da olumsuz sonuçlandırması gerekmektedir. Lisanssız elektrik üretim tesisi kurmak isteyen kişiler de ilgili mevzuatta öngörülen gereklilikleri sağlamakla yükümlüdür. Belediyelerin de kişilerin 6446 ve 5346 sayılı Kanunlara dayalı lisanssız elektrik üretim tesisi kurma haklarını mevzuata aykırı biçimde engellememeleri gerekmektedir.

19) Yönetmeliğin 12 nci maddesinin üçüncü fıkrasında AG seviyesinden öngörülen kısıtlar tesis kurmak isteyen kişinin kendi mülkiyetindeki trafolar için de uygulanacak mıdır?

Hayır, uygulanmaz. Transformatörün başvuru sahibine ait olması durumunda, söz konusu kapasite transformatör gücü kadar olabilir.

20) Bir kişi birden fazla tesis kurabilir mi?

Bir abonelik için yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı üretim tesisi kurulmak istenmesi halinde azami 1 MWe kurulu gücünde bir üretim tesisi kurulabilir ya da toplam kurulu gücü 1 MWe olacak şekilde birden fazla üretim tesisi kurulabilir ya da mikrokojenerasyon tesisi kurulabilir. Mikrokojenerasyon tesislerinin i kurulu gücü 100 kWe ile sınırlıdır.

21) Bir kişi birden fazla dağıtım bölgesinde ayrı ayrı üretim tesisleri kurabilir mi? Kurabilirse bu tesisler bakımından kurulu güç sınırı var mıdır?

Bir gerçek ya da tüzel kişinin birden fazla dağıtım bölgesinde aboneliği olabilir. Bu çerçevede ilgili kişi her dağıtım bölgesinde her bir aboneliği için lisans almadan elektrik üretim tesisi kurabilir. Bu tesislerin yenilenebilir enerji kaynaklarından birine dayalı olması halinde 1 MWe kurulu güç sınırı, mikrokojenerasyon olması halinde ise 100 kWe kurulu güç sınırı vardır.

22) Hidrolik kaynaklara dayalı olarak lisanssız elektrik üretim tesisi kurmak için yaptığım başvuru alınmıyor, işleme konulmuyor, ne yapmalıyım?

İl özel idareleri Kanun ve Yönetmelik gereği her takvim ayında lisanssız elektrik üretim başvurularını almakla görevlidir. Ancak hidrolik kaynaklara dayalı lisanssız üretim tesisleri için başvuru aşamasında il özel idarelerince istenecek olan belgelere ilişkin olarak DSİ tarafından çıkartılacak yönetmelikte lisanssız elektrik üretimine ilişkin henüz bir düzenleme yapılmamış olması nedeniyle, başvuruların ilk inceleme evresinde reddedilmesi gerekmektedir. Bir başka ifadeyle, söz konusu başvuruların il özel idareleri tarafından, işleme konulmaksızın ilgiliye iade edilmesi gerekir.

23) Hidrolik kaynaklara dayalı olarak lisanssız üretim tesisi kurmak için DSİ Bölge Müdürlüğüne başvuru yapmalı mıyım?

Hidrolik kaynaklara dayalı lisanssız elektrik üretim tesisi başvuruları üretim tesisinin kurulacağı yerin il Özel İdaresi veya il özel idaresi bulunmayan yerlerde Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığına yapılacaktır.

24) DSİ lisanssız elektrik üretim ile ilgili mevzuatı ne zaman yayınlayacak?

Bu konunun DSİ Genel Müdürlüğü nezdinde takip edilmesi gerektiği değerlendirilmektedir.

25) Lisanssız elektrik üretim başvurularında kaynak kullanım hakkını edindiğime dair belge istenecek mi?

Lisanssız elektrik üretim tesisinin yenilenebilir enerji kaynaklarından birine dayalı olması halinde kural olarak kaynak kullanım hakkının edinildiğine dair belge sunulması gerekir. Ancak rüzgar, güneş, biyokütle ve biyokütleden elde edilen gaza (çöp gazı dâhil) dayalı olarak kurulacak üretim tesisleri için bu belge istenmemektedir.

26) Lisanssız elektrik üretim tesisinin kamu veya hazine arazisi veya orman sayılan alanlar üzerine kurulmak istenmesi halinde ne yapmalıyım?

Lisanssız elektrik üretim tesisinin kamu, hazine veya orman arazisine kurulmak istenmesi halinde, arazinin ilgili mevzuatına göre kullanım hakkının edinildiğine dair belge edinilmesi gerekmektedir. Bu çerçevede, ilgili mevzuatı hazırlama ve uygulamakla görevli ve yetkili kurum ve kuruluşlara başvuru yapılması gerekmektedir. Ancak kamu, hazine veya orman arazisine kurulacak tesisin hidrolik üretim tesisi olması halinde kaynak kullanım hakkı edinilememiş ise söz konusu arazi bir başka kişiye de tahsis edilmemiş olduğunun, tesis sahasını tahsise yetkili kurum veya kuruluştan alınacak, arazinin bir başkasına tahsis edilmediğini ve tahsis için ilgilisince başvuru yapıldığını bildirir resmi yazı, başvuru aşamasında yeterli kabul edilecektir.

27) Lisanssız elektrik üretim tesisi kurulmasında devlet tarafından sağlanan teşvikler hakkında bilgi verir misiniz?

Lisanssız elektrik üretim tesisleri Yönetmelik ve Tebliğ kapsamına göre kurulmakta ve bu tesisleri kuran kişiler bu tesislerde kendi ihtiyaçları için elektrik üretmeye yetkili kılınmıştır. Bu kişilerden kojenerasyon tesisi kuran gerçek ve tüzel kişiler ile iletim ve dağıtım sistemini kullanmadan aynı baradan üretip tüketmek üzere üretim tesisi kuran kişiler tarafından üretilen elektrik enerjisi sadece kendi ihtiyaçları için üretebilecektir. Yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı tesis kuran gerçek ve tüzel kişilerin ihtiyaçlarından fazla ürettikleri elektrik enerjisi 10 yıl süreyle, görevli tedarik şirketi vasıtasıyla YEK destekleme mekanizması kapsamında değerlendirilir. Bu çerçevede, yenilenebilir enerji kaynakları için YEK Kanununa ekli I sayılı cetvelde kaynak bazında öngörülen fiyat uygulanır. Gerçek veya tüzel kişiler tarafından kurulan mikrokojenerasyon tesislerinde üretilerek ihtiyaç fazlası olarak sisteme verilen elektrik enerjisi için aynı cetvelde yer alan en düşük fiyat uygulanır.

28) Lisanssız elektrik üretim tesisleri için kredi ve diğer finansman imkanları hakkında bilgi verir misiniz?

Lisanssız elektrik üretim tesislerine kredi verilmesi veya diğer finansman imkanlarının temin edilmesi Kurumun görev alanında değildir. Lisanssız elektrik üretim tesisleri için gerekli finansman ihtiyacının öz sermaye, kredi veya diğer finansman yöntemleri ile karşılanması hususu üretim tesisini kuracak kişinin uhdesindedir.

29) Rüzgar ve güneşe dayalı lisanssız elektrik üretim tesisleri için ölçüm zorunluluğu var mıdır?

Hayır, yoktur.

30) Yönetmeliğin 7 nci maddesinin birinci fıkrasında geçen "kullanım hakkını gösterir sair belge" ifadesinden ne anlaşılmalıdır?

Yönetmelik lisanssız üretim tesisi kurmak üzere başvuru yapacak kişilerin üretim tesisinin kurulacağı yerde/mahalde tam bir yetki ile kullanım hakkına sahip olmasını istemektedir. Bu nedenle ilgililerin mülkiyet hakkı veya kiralama kapsamında kullanım hakkına sahip olmaları gerekmekte ya da tesis sahasının kullanımının bir başkasının müdahalesiyle kesintiye uğramayacak biçimde ilgilisinde olduğunu ispatlayacak kullanım hakkını gösterir bir belge ile ispatlanması istenmektedir. Örneğin 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu ve 1512 sayılı Noterlik Kanunu ve ikincil mevzuatı çerçevesinde düzenlenmiş olan Düzenleme Şeklinde Zilyetliğin Devri Sözleşmesi ancak, yukarıda açıklandığı üzere, müdahaleden ari bir kullanım hakkı sağladığının tespit edilmesi halinde kullanım hakkını gösterir sair belge olarak değerlendirilebilir.

31) Lisanssız üretim tesisinde üretilen ve sisteme verilen enerji nasıl mahsup edilecek?

Lisanssız üretim tesislerinde üretilerek sisteme verilecek ihtiyaç fazlası enerjinin mahsubu üretim tesisinin tüketim tesisi ile aynı yerde olması veya aynı yerde olmaması halinde farklı olacaktır. Üretim tesisi ile tüketim tesisinin aynı yerde kurulu olması halinde sisteme verilen ihtiyaç fazlası enerji çift taraflı ölçüm yapan sayaç vasıtasıyla saatlik olarak mahsuplaştırılarak, sonuçta üretim fazlası varsa (ihtiyaç fazlası enerji) söz konusu miktar kaynak bazında belirlenmiş destek fiyatının o günkü Merkez Bankası ABD Doları döviz alış kuru ile çarpılarak elde edilen değer, üreticinin alacak hesabına yazılır. Örneğin, çatısında güneş enerjisine dayalı üretim tesisi kurulu olan bir evin bir gün içinde saatlik bazda mahsuplaştırma sonucunda 60 kWh tüketimi ve 100 kWh üretimi olduğunu varsayalım. Bu durumda; sisteme verdiği ihtiyaç fazlası elektrik enerjisi için (100 kWh x 0,133 ABD$/kWh x 1,99 TL/ABD$) = 26,467TL alacak hesabına yazılır. Sistemden çektiği 60 kWh’lik tüketimi için ise mevcut aboneliği ve tedarikçisi esas alınarak meri mevzuat hükümleri kapsamında tüketim faturası oluşturulur. Bu işlemler her gün için saatlik bazda ayrı ayrı yapılarak sonuçta ay sonundaki alacak ve borç hesabı belirlenir. Bu miktar üzerinden sistem kullanım bedeli eklenerek işlem sonuçlandırılır. Sisteme verilen ihtiyaç fazlası enerji için sistem kullanım bedeli tahakkuk ettirilir. Üretim tesisi ile tüketim tesisinin farklı yerlerde olması halinde, sisteme verilen ve sistemden çekilen enerji ayrı ayrı kaydedilir. Çekilen enerji, verilen enerjiden saatlik olarak mahsuplaştırılır. Sonuçta üretici için sisteme verilen ihtiyaç fazlası enerji için alacak, sistemden çekilen enerji için borç hesabı oluşturulur. Ancak bu durumda sistem kullanımına ilişkin bedeller hem sistemden çekilen hem de sisteme verilen enerji için ayrı ayrı uygulanır.

32) Lisanssız üretim tesisi kuran kişi üç zamanlı abone ise mahsuplaşma hangi zaman dilimi için yapılacak?

Bu durumda günlük yerine üç zamanın her biri için saatlik bazda ayrı hesap yapılacaktır. Yani bir gün için, bir hesap değil saatlik bazda yapılmış üç hesap oluşturulacaktır.

33) Fabrikamızda ortaya çıkan çürük/atık buharı elektrik üretimi amacıyla kullanmak istiyoruz. Ancak hangi kapsama girdiği konusunu açıklığa kavuşturur musunuz?

Kanun lisanssız elektrik üretimini kaynak ve tesis tipi bazında tanımlamıştır. Buna göre lisanssız elektrik üretimi ya yenilenebilir enerji kaynağına dayalı olmalı ya da tesis tipi olarak kojenerasyon veya mikrokojenerasyon özelliği göstermelidir. Atık veya çürük buhar yenilenebilir enerji kaynağı olarak değerlendirilememektedir. Ancak proses sonucu oluşan atık/çürük buharın kullanımının mikrokojenerasyon veya kojenerasyon tesisi kapsamında projelendirilmesi halinde lisanssız elektrik üretim mevzuatı içinde değerlendirilmesi mümkün olabilecektir. İmdat grupları ile şebekeye bağlantı tesis etmeyecek üretim tesisleri de lisanssız elektrik üretim mevzuatı kapsamında değerlendirilmektedir. Bu konularda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının çıkardığı mevzuata uygun işlem yapılması gerekmektedir.

34) Şebekeye bağlı ne demektir?

Lisanssız elektrik üretim mevzuatı uyarınca elektrik dağıtım şebekesine irtibat tesis eden (direkt=doğrudan) her türlü üretim tesisi şebekeye bağlı (on-grid) kabul edilmektedir. Ayrıca bir tüketim tesisine ya da onun barasına bağlantı yaparak (indirekt=dolaylı) dahi olsa şebekeyle irtibatlı olan üretim tesisleri de şebekeye bağlı üretim tesisi kabul edilmektedir.

35) Üretim tesisi ile tüketim tesisinin aynı yerde olması ne demektir ve ne anlama gelmektedir?

Yönetmeliğin 4 üncü maddesinin ikinci fıkrasında; “üretim tesisiyle tüketim tesisinin dağıtım sistemine aynı baradan bağlı olması halinde ilgili üretim ve tüketim tesisleri aynı yerde kabul edilir”ifadesi yer almaktadır. Bu durum en genel olarak fiziksel olarak aynı mekanda kurulmak anlamına gelmektedir. Çatıya kurulacak güneş panelleri, bahçeye kurulacak biyogaz tesisi ya da rüzgar gülü uygulamasında olduğu gibi. Aynı yerde olma durumunda bağlantı, tüketim tesisiyle doğrudan irtibatlı olduğundan üretilen elektrik enerjisi öncelikle aynı yerdeki tüketim tesisinde tüketilmekte ve enerjinin tüketim tesisinde tüketilemeyen kısmı sayaçtan geçerek sisteme çıkmaktadır. Buna net ölçüm yöntemi adı verilmektedir. Böylece ilgilisi genelde, sistemden çekeceği elektrikten daha ekonomik fiyata elektrik kullanıyor olacaktır. Elektrik fiyatları sabit destek fiyatlarından yüksek olduğu sürece, ki geçmiş dönem sonuçları bunu doğrulamaktadır, üretici karda olacaktır.

36) Üretim tesisi ile tüketim tesisinin aynı fiziksel mekanda olması halinde baradan bağlanması zorunlu mudur?

Üretim tesisinin fiziksel olarak tüketim tesisinin bulunduğu yerde kurulmak istenmesi halinde üretim tesisinin bağlantısının öncelikle tüketim tesisi barasından yapılması imkanı varsa bağlantının bu şekilde tesis edilmesi gerekmektedir. Sonuç olarak üretim tesisinin, tüketim barasından bağlanması teknik olarak imkan dahilinde ise bağlantının gerekli teknik ve güvenlik şartları sağlanarak tüketim barasından yapılması öngörülmektedir.

37) Yönetmeliğin 12 nci maddesinin üçüncü fıkrasında yer verilen AG seviyesinden bağlantı kısıtına ilişkin hükmün, tüketim tesisiyle üretim tesisi aynı yerde olan ve trafosu kendisine ait lisanssız elektrik üretim tesisi başvurusu yapan kişiler bakımından nasıl uygulanacağını açıklar mısınız?

Yönetmeliğin 12 nci maddesinin üçüncü fıkrası “AG seviyesinden bağlanacak üretim tesislerinin toplam kapasitesi, bu üretim tesislerinin bağlı olduğu dağıtım transformatörünün İlgili Şebeke İşletmecisine ait bir transformatör olması halinde transformatör gücünün yüzde otuzunu geçemez. Transformatörün başvuru sahibine ait olması durumunda, söz konusu kapasite transformatör gücü kadar olur.”hükmünü amirdir. Bu çerçevede özel kişilere ait trafolarda yukarıdaki hükümde geçen %30 kısıtının uygulanmasına gerek yoktur. Ancak bu durumda dahi Yönetmeliğin 6 ncı maddesi hükmüne aykırı bir uygulamaya imkan verilemeyecektir.

38) Lisanssız üreticiler için otoprodüktör fideri donatılması istenebilir mi?

Lisanssız üretim tesislerinin sisteme güvenli olarak bağlanabilmesi için gereken koşullar Yönetmelik ve Tebliğ”de belirlenmiştir. Bu sebeple lisanssız üretim tesisleri için otoprodüktör fideri donatılması uygulamasına, ancak teknik zorunluluk halinde başvurulması gerekmektedir.

39) Lisanssız elektrik üretim başvurusu reddedilen kişilerin aynı yıl içindeki bir sonraki başvurularında yeniden ücret alınacak mıdır?

Tebliğ kapsamında yapılan başvuruların her biri diğerinden bağımsız olup, başvuru şartlarının her başvuru için ayrı ayrı kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu çerçevede her başvuru için ayrı başvuru bedeli ödenmesi gerekmektedir.

40) Lisanssız elektrik üretiminde bulunan kişiler fatura kesecek mi? Faturada hangi kalemlerin yer alması gerekiyor?

Diğer ekonomik faaliyetlerde olduğu gibi, elektrik piyasasında lisanssız elektrik üretimi faaliyetinde bulunan kişilerin de ihtiyaç fazlası elektrik enerjisi bedelinin tahsili için ilgili görevli tedarik şirketine fatura göndermeleri gerekmektedir. Faturada nelerin yer alacağı hususunda, elektrik piyasasına ilişkin ilgili mevzuat hükümleri ile mali konulara ilişkin diğer mevzuat hükümleri çerçevesinde işlem tesis esilmesi gerekmektedir.

Örnek 1: Müstakil bir mesken çatısında güneş enerjisine dayalı elektrik üretim tesisi kurulması!

Lisanssız elektrik üretimine ilişkin ilgili mevzuat kapsamında üretim tesisi kurmak isteyen bir gerçek veya tüzel kişi 150 m2’lik meskenin çatısının, yaklaşık 105 m2’sinin güneşe baktığını tespit ederek, çatının bu bölümüne güneş enerjisine dayalı üretim tesisi kurmaya karar vermiştir. 1 kW gücünde bir üretim tesisi için 7 m2’lik bir alan gerektiği varsayımı ile evinin çatısına fotovoltaik güneş paneli kullanılarak 15 kW kurulu gücünde, güneş enerjisi tesisi kurulabileceği sonucuna ulaşılmıştır.

Söz konusu üretim tesisinin kurulup işletmeye alındığını varsayalım. Üretim tesisinin günde 7 saat ışınım aldığı kabulüyle tesiste günde; 7 x 15 kW= 105 kWh elektrik enerjisi üretilebileceği sonucuna ulaşılır. Meskenin günde 10 kWh elektrik enerjisi tükettiği varsayılırsa, o gün için saatlik mahsuplaşma yapıldıktan sonra sisteme; 105 – 10 = 95 kWh ihtiyaç fazlası elektrik enerjisi verilecektir. Bir sonraki gün havanın bulutlu olduğu ve ışınımın az olduğu varsayımıyla; güneşin ışınım süresinin 4 saat olduğu kabul edilirse o gün tesiste; 4 x 15 = 60 kWh elektrik enerjisi üretilir. Gün içinde meskenin elektrik tüketiminin arttığını ve o gün toplam 15 kWh elektrik enerji tüketildiğini düşünelim. Bu durumda saatlik mahsuplaşma yapıldıktan sonra sisteme o gün; 60 – 15 = 45 kWh ihtiyaç fazlası enerji verilmiş olur. Buna göre her iki gün için de; güneş enerjisine dayalı elektrik üretimi için kWh başına ödenen 13,3 ABD Dolar Cent destek bedeli ödemesi üzerinden destekleme tutarını hesaplayalım:

1 inci gün: 95 kWh x 0,133 ABD$/kWh x 1,99 TL/ABD$ = 25,24 TL

2 nci gün: 45 kWh x 0,133 ABD$/kWh x 1,99 TL/ABD$ = 11,91 TL

Her iki bedelden Dağıtım Sistem Kullanım Bedeli (DSKB) ve diğer bedeller ayrıca ödenerek her iki durumun da bir ay için onbeşer gün devam ettiğini düşünelim. Bu durumda aylık toplam;

(15 x 95) + (15 x 45 ) = 2.100 kWh enerji ve

2.100 x 0,133 x 1,99 = 555,81 TL

Ayrıca DSKB olarak 2.100 kWh x 1,26 Krş/kWh[1] = 26,46 TL dağıtım şirketine ödenir.

Bu durumda ilgili kişi sistem kullanım bedeli hariç olmak üzere;

555,81 – 26,46 = 529,35 TL gelir elde eder.

Bu kişinin ayın birinci 15 günü boyunca günlük 10 kWh ve ikinci 15 günü boyunca günlük 15 kWh elektrik enerjisi tükettiği de hesaba katılmalıdır. Bu hesap sonucunda meskende aylık; (15 x 10) + (15 x 15) olmak üzere aylık toplam 375 kWh elektrik enerjisi tüketildiği sonucuna ulaşılır. Bu kişi üretim tesisi kurmamış olsaydı, meskende tüketilen elektrik enerjisini ilgili tedarik şirketinden temin edecekti. Buna göre söz konusu meskenin elektrik enerjisi faturası için aylık; 375 kWh x 36 Krş/kWh[2] = 135 TL elektrik enerji ödeme yapılmış olacaktı. Sonuç olarak ilgili kişinin;

– İlgili tesisisin yatırım ve işletme maliyetleri ihmal edilmek kaydıyla,

– 529,35 TL destek ödemesi alacağı,

– 135 TL tutarında elektrik faturasını da ödemeyeceği göz önünde bulundurulursa aylık toplam;

529,35 + 135 = 664,35 TL tutarında kazanç elde edeceği sonucuna ulaşılır.

——————————————–
[1] 01/10/2013 tarihli Tarife Uygulama Tablosundan 4 nolu bağlantı için belirlenen Dağıtım Sistem Kulanım Bedeli (DSKB)

[2] Bu bedel yaklaşık olup, Ekim 2013 Dönemi Fonsuz Tarifeler Tablosundan mesken abonesi için fon ve vergiler eklenmiş nihai enerji bedeli olarak alınmıştır.

[3] Bkz. 2 nolu dipnot.

[4] Bkz. 2 nolu dipnot.

[5] Bu bedel yaklaşık olup, 01/10/2013 tarihli Tarife Uygulama Tablosundan 4 nolu bağlantı; sanayi OG, çift terimli tek zamanlı aboneler için belirlenen fon ve vergiler eklenmiş nihai enerji bedeli olarak alınmıştır.

[6] Bu bedel yaklaşık olup, Ekim 2013 Dönemi Fonsuz Tarifeler Tablosundan ticarethane abonesi için fon ve vergiler eklenmiş nihai enerji bedeli olarak alınmıştır.

Örnek 2: Apartman çatısında güneş enerjisine dayalı elektrik üretim tesisi kurulması!

Lisanssız elektrik üretimine ilişkin ilgili mevzuat çerçevesinde tüketim bileştirme uygulaması kapsamında aralarından bir kişiyi yetkilendirerek güneş enerjisine dayalı elektrik enerjisi üretim tesisi kurmak isteyen apartman sakinlerinin olduğunu varsayalım. Apartmanın toplam 600 m2 çatı alanına sahip olduğu, fakat güneşe bakan yönünün 300 m2 olduğu ve dolaylı aydınlanan yerlerle birlikte 350 m2 çatı alanının fotovoltaik (PV) panel uygulamasına uygun olduğunu varsayalım. 1 kW kurulu gücünde PV için 7 m2 alan gerektiği düşünülerek, söz konusu çatıda toplam 50 kW kurulu gücünde PV’ye dayalı elektrik üretim tesisi kurulabileceği sonucuna ulaşılır.
İlgili üretim tesisinin kurulup işletmeye alındığını varsayalım. Üretim tesisinin bir gün içinde 7 saat elektrik üretebildiğini varsayarsak bir gün içinde tesiste; 7 x 50 kW = 350 kWh elektrik enerjisi üretilebileceği sonucuna ulaşılır. Bir gün içinde bir dairede 10 kWh elektrik enerji tükettiği düşünülürse; 16 dairelik bir apartmanda bir günde 160 kWh elektrik enerji tüketilir. Bu durumda saatlik mahsuplaşma sonucunda; 350 kWh üretim, 160 kWh tüketim ile sisteme günde; 350 – 160 = 190 kWh ihtiyaç fazlası elektrik enerji verilmiş olacaktır. Bir sonraki gün havanın bulutlu, ışınımın az olduğu varsayımıyla üretim tesisinde 4 saat üretim yapılabildiği kabulüyle tesiste günlük; 4 x 50= 200 kWh elektrik enerjisi üretilecektir. Gün içinde elektrik tüketiminin arttığını ve daire başına günlük 15 kWh elektrik enerjisi tüketildiğini varsayarsak günlük toplam; 16 x 15 = 240 kWh elektrik enerjisi tüketilir. Bu durumda saatlik mahsuplaşma soncunda; 200 – 240=- 40 kWh, yani sistemden 40 kWh elektrik enerjisi çekilmiş olacaktır. Bu iki durumun her ikisinin de ayda onbeşer gün devam ettiğini düşünelim. Güneş enerjisi için ödenen 13,3 ABD Dolar Cent destek bedelini ve görevli tedarik şirketinden mesken için temin edilen elektrik enerji fiyatının 36 Krş/kWh[3] olduğunu dikkate alarak hesap yapalım:

1 inci gün: 190 kWh x 0,133 ABD$/kWh x 1,99 TL/ABD$ = 50,28 TL destek ödemesi,

2 nci gün: – 40 kWh x 36 Krş/kWh = 14,40 TL mesken enerji bedeli

Her iki durumunda 15’er gün sürdüğünü düşünelim.

1 nci gün durumu: 190 x 15 = 2.850 kWh

2.850 kWh x 0,133 ABD$/kWh x 1,99 TL/ABD$ = 754,31 TL (alacak)

2.850kWh x 1,26 Krş/kWh = 35,91 TL DSKB ödemesi, bu durumda net olarak;

754,31-35,91 = 718,40 TL gelir elde edilir.

2 nci gün durumu: 40 x 15 = 600 kWh x 36 Krş/kWh = 216 TL (borç)

Bu durumda ilgili kişiye 718,40 TL destek bedeli ödemesi yapılır ve 216 TL abonelik enerji bedeli borcu olduğu görülecektir. Kişinin 718,40 – 216 = 502-40 TL aylık gelir elde edeceği bulunur.

Ancak bu kişilerin kendi üretimlerinden kullandıkları enerji bedelini de hesaplamak gerekecektir. Buna göre; 15 x 160=2.400 kWh üretimden elektrik tüketimi yapıldığı bulunacaktır. Üretim yapılmıyor olsaydı, bu enerji için kWh başına 36 Krş enerji bedeli ödeneceği varsayımıyla; 2.400 kWh x 36 Krş = 864 TL tutarında elektrik faturası ödemesi yapılacaktı.

Sonuç olarak bu kişilerin;

– Yatırım ve işletme maliyetleri ihmal edilmek kaydıyla,

– 502,40 TL destek ödemesi alacağı, 864 TL tutarında elektrik faturası ödemeyecekleri dikkate alınırsa aylık toplam;

502,40+864= 1.366,40 TL gelir elde edilecektir.

sonucuna ulaşılır.

——————————————-

[1] 01/10/2013 tarihli Tarife Uygulama Tablosundan 4 nolu bağlantı için belirlenen Dağıtım Sistem Kulanım Bedeli (DSKB)

[2] Bu bedel yaklaşık olup, Ekim 2013 Dönemi Fonsuz Tarifeler Tablosundan mesken abonesi için fon ve vergiler eklenmiş nihai enerji bedeli olarak alınmıştır.

[3] Bkz. 2 nolu dipnot.

[4] Bkz. 2 nolu dipnot.

[5] Bu bedel yaklaşık olup, 01/10/2013 tarihli Tarife Uygulama Tablosundan 4 nolu bağlantı; sanayi OG, çift terimli tek zamanlı aboneler için belirlenen fon ve vergiler eklenmiş nihai enerji bedeli olarak alınmıştır.

[6] Bu bedel yaklaşık olup, Ekim 2013 Dönemi Fonsuz Tarifeler Tablosundan ticarethane abonesi için fon ve vergiler eklenmiş nihai enerji bedeli olarak alınmıştır.

Örnek 3: Mesken bahçesinde küçük ölçekli rüzgar enerjisi tesisi kurulması!

Lisanssız elektrik üretimine ilişkin ilgili mevzuattan yararlanmak isteyen bir kişi meskeninin bahçesine 250 kW kurulu gücünde bir rüzgar türbini kurmuş olsun. Söz konusu üretim tesisinin %30 kapasite faktörü ile çalıştığını varsayalım. Bu durumda üretim tesisinde bir saatte; 250 x 0,30 =75 kWh elektrik enerjisi üretilir. Bu tesisin o gün 8 saat çalıştığını varsayalım, o halde üretim tesisi günde; 75 x 8 = 600 kWh enerji üretir. Bu gün içinde meskende toplam 10 kWh elektrik enerjisi tüketildiği kabul edilirse, saatlik mahsuplaştırma sonucunda üretim tesisinden sisteme günde; 600 – 10= 590 kWh sisteme ihtiyaç fazlası enerji verilmiş olur. Takip eden gün rüzgar hızı ve esme süresine bağlı olarak aynı üretim tesisinin %20 kapasite faktörü ile çalıştığı düşünülürse, be durumda saatte; 250 x 0,20 = 50 kWh elektrik enerjisi üretilir. Üretimin aynı şekilde 4 saat devam ettiği düşünülürse bu durumda günde; 50 x 4 = 200 kWh elektrik enerjisi üretilir. Bu gün içinde de meskende toplam 15 kWh elektrik enerji tüketilmiş olsun. Bu halde saatlik mahsuplaştırma sonucunda günlük; 200 – 15 = 185 kWh ihtiyaç fazlası elektrik enerjisi sisteme verilmiş olur.

1 inci gün: 250 x 0,30 x 8 = 600 – 10 = 590 kWh ihtiyaç fazlası enerji,

2 nci gün: 250 x 0,20 x 4 = 200 – 15 = 185 kWh ihtiyaç fazlası enerji

Destek bedelinin 7,3 ABD Dolar Cent olduğu dikkate alındığında;

1 inci günün durumu: 590 kWh x 0,073 ABD$/kWh x 1,99 TL/ABD$ = 85,70 TL

2 nci günün durumu: 185 kWh x 0,073 ABD$/kWh x 1,99 TL/ABD$ = 26,87 TL

Bu durumda sisteme aylık;

(15 x 590 ) + (15 x 185 ) = 11.625 kWh

11.625 x 0,073 x 1,99 = 1.688,76 TL tutarında elektrik enerjisi verilmiş olur.

Üretici; 11.625 kWh x 1,27 kr/kWh = 147,60 TL DSKB ödeyeceği göz önünde bulundurulursa, 1.688 – 147,60 =1.541,16 TL net destek ödemesi alır.

Söz konusu meskende günlük; ayda 15 gün süresince 10 kWh, ayda 15 gün süresince 15 kWh elektrik enerjisi tüketildiği dikkate alınırsa, bu durumda ilgili meskende aylık; (15 x 10) + (15 x 15 ) = 375 kWh elektrik enerjisi tüketilmiş olur. İlgili kişi söz konusu üretim tesisini kurmamış olsaydı, elektrik enerjisi ihtiyacını bölgesinde faaliyet gösteren tedarik şirketinden temin edecekti. Buna göre 375 x 36 Krş[4] 135 TL elektrik enerjisi bedeli ödemesi gerekecekti. Sonuç olarak bu kişinin üretim tesisine ilişkin;

– Yatırım ve işletme maliyetleri ihmal edilmek kaydıyla;

– 1.541,16 TL destek ödemesi alacağı,

– 135,00 TL tutarında elektrik faturası ödemeyeceği, dikkate alınarak aylık; 1.541,16 + 135,00 = 1.676,16 TL gelir elde etmiş olacaktır.

sonucuna ulaşılabilir.

————————————————

[1] 01/10/2013 tarihli Tarife Uygulama Tablosundan 4 nolu bağlantı için belirlenen Dağıtım Sistem Kulanım Bedeli (DSKB)

[2] Bu bedel yaklaşık olup, Ekim 2013 Dönemi Fonsuz Tarifeler Tablosundan mesken abonesi için fon ve vergiler eklenmiş nihai enerji bedeli olarak alınmıştır.

[3] Bkz. 2 nolu dipnot.

[4] Bkz. 2 nolu dipnot.

[5] Bu bedel yaklaşık olup, 01/10/2013 tarihli Tarife Uygulama Tablosundan 4 nolu bağlantı; sanayi OG, çift terimli tek zamanlı aboneler için belirlenen fon ve vergiler eklenmiş nihai enerji bedeli olarak alınmıştır.

[6] Bu bedel yaklaşık olup, Ekim 2013 Dönemi Fonsuz Tarifeler Tablosundan ticarethane abonesi için fon ve vergiler eklenmiş nihai enerji bedeli olarak alınmıştır.

Örnek 4: Fabrika bahçesinde rüzgar enerjisi tesisi kurulması!

Bir fabrika sahibinin fabrikasının bahçesine, lisanssız elektrik enerjisi üretimine ilişkin ilgili mevzuat kapsamında 500 kW kurulu gücünde bir rüzgar türbini kurmuş olsun. Söz konusu üretim tesisinin kapasite kullanım oranının %30 olduğu varsayımı ile söz konusu üretim tesisinde saatte; 500 x 0,30 =150 kWh elektrik enerjisi üretilir. Bu tesisin rüzgar durumuna bağlı olarak o gün toplam 8 saat çalıştığı varsayımı ile günlük toplam; 150 x 8 = 1.200 kWh elektrik enerji üretilir. Bu gün içinde fabrikada 3.000 kWh elektrik tüketilirse kabul edilirse, bu durumda saatlik mahsuplaştırma sonucunda; 1.200 – 3.000= – 1.800 kWh sistemden enerji çekmiş olur. Takip eden gün üretim tesisinin rüzgar durumuna bağlı olarak %20 kapasite kullanım faktörü ile çalıştığı varsayımıyla üretim tesisinde o gün bir saatte; 500 x 0,20 = 100 kWh elektrik enerjisi üretilir. Söz konusu üretimin 4 saat sürdüğü varsayımıyla o gün toplam; 100 x 4 = 400 kWh elektrik enerjisi üretilmiş olur. Bu gün içinde de fabrikada 3.000 kWh enerji tüketilmiş olsun. Bu durumda saatlik mahsuplaştırma sonucunda günde; 400 – 3.000 = – 2.600 kWh elektrik enerjisi sitemden çekilmiş olur.

1 inci gün: 500 x %30 x 8 = 1.200 – 3.000 = -1.800 kWh sistemden çekilen enerji.

2 nci gün: 500 x %20 x 4 = 400 – 3.000 = – 2.600 kWh sistemden çekilen enerji.

İhtiyaç fazlası üretim olmadığı için (rüzgar enerjisi için destek bedeli 7,3 ABD Dolar Cent) sanayi/fabrika abonelik bedelinin 28,34 Krş/kWh[5] olduğu dikkate alınarak, ilgilinin faturası ve ne kadar tasarruf ettiğini hesaplayabiliriz. Önce faturasını sonra tasarruf miktarını hesaplayalım.

Buna göre;

1 inci gün durumu: 1.800 kWh x 28,34 Krş = 510,12 (15 gün sürdüğünü düşünelim) 400,32 x 15 = 6004,8 TL

2 nci gün durumu: 2.600 kWh x 28,34 Krş = 578,24 TL (15 gün sürdüğünü düşünelim) 578,24x 15 = 8.673,6TL

Her iki bedel toplanarak, tesis kurulmamış olması halinde aylık ödenmesi gereken toplam elektrik enerji bedeli; 6.004,8+ 8.673,6 = 14.678,4 TL olarak bulunur.

Tasarruf miktarını hesaplamak istersek;

1 inci gün durumu: 1.200 kWh x 28,34 Krş = 340,08 TL

15 gün sürdüğü varsayımıyla; 340,08 x 15 = 5.101,20 TL

2 nci gün durumu: 400 kWh x 28,34 Krş = 113,36 TL

15 gün sürdüğü varsayımıyla; 113,36 x 15 = 1.700,40 TL

5.101,20 + 1.700,40 = 6.801,60 TL tutarında elektrik enerjisi faturası ödemesi gerekirdi.

———————————————

[1] 01/10/2013 tarihli Tarife Uygulama Tablosundan 4 nolu bağlantı için belirlenen Dağıtım Sistem Kulanım Bedeli (DSKB)

[2] Bu bedel yaklaşık olup, Ekim 2013 Dönemi Fonsuz Tarifeler Tablosundan mesken abonesi için fon ve vergiler eklenmiş nihai enerji bedeli olarak alınmıştır.

[3] Bkz. 2 nolu dipnot.

[4] Bkz. 2 nolu dipnot.

[5] Bu bedel yaklaşık olup, 01/10/2013 tarihli Tarife Uygulama Tablosundan 4 nolu bağlantı; sanayi OG, çift terimli tek zamanlı aboneler için belirlenen fon ve vergiler eklenmiş nihai enerji bedeli olarak alınmıştır.

[6] Bu bedel yaklaşık olup, Ekim 2013 Dönemi Fonsuz Tarifeler Tablosundan ticarethane abonesi için fon ve vergiler eklenmiş nihai enerji bedeli olarak alınmıştır.

Örnek 5: Çiftlik bahçesinde biyogaz tesisi kurulması!

Lisanssız elektrik üretimine ilişkin ilgili mevzuattan yararlanmak isteyen ve hayvancılıkla uğraşan bir çiftlik sahibi çiftliğinin bahçesine 400 kW kurulu gücünde biyogaz tesisi kurmuş olsun.

Söz konusu tesisin %80 kapasite ile çalıştığı varsayımı altında saatte 400 x 0,80 = 320 kWh elektrik enerjisi üretir. Bu tesisin o gün içinde 20 saat çalıştığını varsayalım. Böylece söz konusu üretim tesisinde bir gün içinde 400 x %80 x 20 = 6.400 kWh elektrik enerjisi üretilir. Çiftlikte bir gün içinde 1.000 kWh elektrik enerjisi tüketildiğini varsayalım. Bu durumda saatlik mahsuplaşma sonucunda; 6.400 – 1.000 = 5.400 kWh ihtiyaç fazlası üretim, sisteme verilmiş olacaktır. Bu durumun bir ay devam ettiğini varsayarsak aylık olarak; 30 x 5.400 = 162.000 kWh elektrik üretimi yapılmış ve ihtiyaç fazlası üretim olarak sisteme verilmiş olacaktır.

Biyogaz enerjisi için destek ödemesi bedeli kWh başına 13,3 ABD Dolar Cent olduğuna göre;

162.000 kWh x 0,133 ABD$/kWh x 1,96 TL/ABD$ =42.230,16 TL destek bedeli elde edilir.

162.000 kWh x 1,26 Krş/kWh = 2.041,2 TL DSKB ödeneceği dikkate alınır ise,

42.230,16 – -20141,2 = 40.188,96 TL aylık fatura bedeli bulunur.

Sisteme vermeyip kendisinin üretip tükettiği miktarı ve değerini bulalım;

30 x 1.000 = 30.000 kWh enerji. Bunu 36,39 Krş[6] bedelle sistemden alsaydı 30.000 x 36,39 Krş = 10,917 TL tutarında fatura ödenecektir.

Dolayısıyla 42.230,16 + 10.917 = 53.147,16TL

Üretilen elektrik enerjisi tüketilmeyip sisteme verilmiş olsaydı alınacak destek ödemesi;

30.000 kWh x 0,1333 ABD$/kWh x 1,99 TL/ABD$ = 7.958,01 TL,

30.000 kWh x 1,26 Krş/kWh = 378 TL dağıtım sistem kullanım bedeli ödemesi gerekir. Sonuç olarak; 7958,01 – 378 = 7.580,01 TL aylık destek bedeli alınır.

————————————————-

[1] 01/10/2013 tarihli Tarife Uygulama Tablosundan 4 nolu bağlantı için belirlenen Dağıtım Sistem Kulanım Bedeli (DSKB)

[2] Bu bedel yaklaşık olup, Ekim 2013 Dönemi Fonsuz Tarifeler Tablosundan mesken abonesi için fon ve vergiler eklenmiş nihai enerji bedeli olarak alınmıştır.

[3] Bkz. 2 nolu dipnot.

[4] Bkz. 2 nolu dipnot.

[5] Bu bedel yaklaşık olup, 01/10/2013 tarihli Tarife Uygulama Tablosundan 4 nolu bağlantı; sanayi OG, çift terimli tek zamanlı aboneler için belirlenen fon ve vergiler eklenmiş nihai enerji bedeli olarak alınmıştır.

[6] Bu bedel yaklaşık olup, Ekim 2013 Dönemi Fonsuz Tarifeler Tablosundan ticarethane abonesi için fon ve vergiler eklenmiş nihai enerji bedeli olarak alınmıştır.

Cevap bulamıyor musunuz? Bize sorun.

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Konu

İletiniz

You are donating to : Solar Invento Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
Loading...