Telefon : +90-545-687-28-19 Eposta : solar-invento@inventoturkiye.com

Standart Fotovoltaik Cam

 • Konstrüksiyon standartlarına uyarlanmış boyutlar

 • Renk veya yarı saydamlık sınırı yoktur

 • Diğer yapı malzemeleri ile tamamen entegre edilebilir ve birleştirilebilir

 • Havalandırmalı Cepheler,

 • Skylights (Işıklık),

 • Yürüyebilir Zeminler,

 • Brise Soleils (Güneş Engelleyici),

 • Kanopiler,

 • Pencereler,

 • Perde Duvarları,

 • Balkonlara mükemmel uyum sağlar …

Bina-entegre fotovoltaik (BIPV), çatı, çatı pencereleri veya cepheler gibi bina zarflarının bir bölümünde konvansiyonel yapı malzemelerinin yerini almak için kullanılan fotovoltaik malzemelerdir. Mevcut binalarda benzeri bir teknoloji kullanılarak yenilenebilecek olsalar da, elektrik enerjisinin ana veya yardımcı bir kaynağı olarak yeni binaların inşasına giderek daha fazla dahil edilmektedirler. Entegre fotovoltaiklerin daha yaygın olmayan entegre olmayan sistemlere göre avantajı, başlangıç maliyetinin, BIPV modüllerinin yerini alan binanın parçasını oluşturmak için normal olarak kullanılacak yapı malzemeleri ve işçilik harcamalarını azaltarak dengelenebilmesidir. Bu avantajlar BIPV'yi fotovoltaik endüstrinin en hızlı büyüyen bölümlerinden biri yapmaktadır.
Bina Uygulamalı Fotovoltaik (BAPV) bazen, inşaat tamamlandıktan sonra bina üzerine entegre bir yenileme olan fotovoltaiktir. Çoğu binaya entegre tesisler aslında BAPV'dir. Bazı imalatçılar ve inşaatçılar, BIPV ile BAPV arasındaki farkı ayırt etmektedir.
Binalar için PV uygulamaları 1970'lerde ortaya çıkmaya başladı. Alüminyum çerçeveli fotovoltaik modüller, genellikle bir elektrik şebekesine erişimi olmayan uzak alanlarda bulunan binalara bağlandı veya üzerine monte edildi. 1980'lerde çatılara fotovoltaik modül eklentileri gösterilmeye başlandı. Bu PV sistemleri, merkezi güç istasyonları bulunan alanlardaki şebeke bağlantılı binalara kuruldu. 1990'lı yıllarda, özel olarak bir bina zarfına entegre olacak şekilde tasarlanan BIPV inşaat ürünleri ticari olarak piyasaya çıktı. Patrina Eiffert'in 1998 BIPV Ekonomik Değerlendirmesi başlıklı bir doktora tez çalışması, bir gün Yenilenebilir Enerji Kredileri (REC) ticareti için ekonomik bir değer olacağını öne sürdü. 2011 tarihli bir ekonomik değerlendirme ve ABD Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuarı tarafından BIPV geçmişi hakkında kısa bir bakış, BIPV'nin kurulu maliyetinin fotovoltaik panellerle rekabet edebilmesi için üstesinden gelmek için önemli teknik zorluklar olabileceğini önermektedir. Bununla birlikte, geniş çaplı ticarileştirme yoluyla BIPV sistemleri, 2020 yılı için sıfır enerji binası (ZEB) Avrupa hedefinin omurgası haline geleceklerine dair artan bir fikir birliği var. Teknik vaatlere rağmen, muhafazakar gibi yaygın kullanıma yönelik sosyal engeller de tespit edildi Yapı endüstrisinin kültürü ve yüksek yoğunluklu kentsel tasarım ile entegrasyon. Bu yazarlar, uzun vadeli kullanımın mümkün kılınmasının muhtemelen teknolojik gelişme kadar etkili kamu politikası kararlarına bağlı olduğunu önermektedir.

Bina Entegre Fotovoltaik modülleri çeşitli biçimlerde mevcuttur.

Düz çatılar

 • Günümüze kadar en yaygın şekilde kurulmuş olan, güneş modülü arka tabakası ve çatı membranı arasında bir yapışkan levha kullanılarak çatı membranına tutturulmuş bir esnek polimer modülüne entegre edilmiş amorf bir ince film güneş pilidir.

Eğimli çatılar

 • Çoklu kiremit gibi şekillendirilmiş modüller.
 • Güneş zona, esnek zayıf film hücresi ile birlikte normal zona gibi görünmek ve hareket etmek için tasarlanmış modüllerdir.
 • İzolasyonu ve zarları mor ötesi ışınlardan ve suyun bozunumundan koruyarak normal tavan ömrünü uzatır. Yoğuşmayı ortadan kaldırarak bunu yapar; çünkü çiğlenme noktası çatı membranının üzerinde tutulur.

Cephe

 • Cepheler eski binalara yepyeni bir görünüm kazandırarak mevcut binalarda kurulabilir. Bu modüller binanın cephesine, mevcut yapıya monte edilerek binanın çekiciliğini ve satış fiyatını artırabilir.

Cam

 • (Yarı) şeffaf modüller, cam veya benzeri malzemelerle (pencere ve çatı pencereleri gibi) yapılan bir takım mimari öğelerin yerine kullanılabilir.

BIPV nedir?

BIPV Ürünlerinde Üç Ana Tür bulunmaktadır!

 • Zemin ve çatı katı santralleri için kristal silikon güneş panelleri
 • Amorf kristal silikon ince film güneş pv modülleri cam perde duvar ve şeffaf çatı penceresi olarak içi boş, açık kırmızı mavi sarı olabilir.
 • İçinde kare hücreler bulunan çift cam güneş panelleri.

Son zamanlarda (2011-2016) Avustralyalı araştırmacılar, üstün ısı yalıtımı özellikleri ve güneş radyasyonuyla önemli enerji tasarrufu sağlayabilecek görünür şeffaflığın güneş fotovoltaik pencereleri de dahil olmak üzere alışılmadık BIPV sistemlerini ve teknolojilerini uygulamaya yönelik yeni yaklaşımları geliştirme üzerinde çalışıyorlar.

Önemli elektrik enerjisi çıktıları, kuruluma hazır çerçeveli PV pencere sistemlerinden elde edilmiştir.

Şeffaf ve Yarı Saydam Fotovoltaik

Şeffaf güneş panelleri, hücrenin akımını iletmek için cam levhaların iç yüzeyinde kalay oksit kaplama kullanır. Hücre, bir fotoelektrik boya ile kaplanmış titanyum oksit içerir.

Çoğu geleneksel güneş pilleri, elektrik üretmek için görünür ve kızılötesi ışık kullanır. Buna karşın, yenilikçi yeni güneş pili ultraviyole ışını kullanıyor. Geleneksel pencere camını değiştirmek veya camın üzerine yerleştirmek için kullanılan kurulum yüzeyi alanı, güç üretimi, aydınlatma ve sıcaklık kontrolünün birleşik işlevlerinden yararlanacak potansiyel kullanımlara neden olacak kadar büyük olabilir.

Şeffaf fotovoltaik için bir başka ad “yarı saydam fotovoltaik” (ışığın yarısına yayılıyor). Organik fotovoltaik, inorganik fotovoltaiklere benzer şekilde yarı saydam olabilmektedir.

You are donating to : Solar Invento Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
Loading...